niedziela, 13 stycznia 2013

KopenhagaRoskilde jest idealną bazą wypadową do Kopenhagi. Jest stąd bardzo wygodny dojazd pociągiem do stacji głównej, skąd kursuje autobus 11A do starego portu Nyhavn. Kopenhaga, jak każda stolica oferuje wachlarz rozrywek i słynnych obiektów i miejsc turystycznych.

Zaledwie jeden dzień na zwiedzanie miasta jest niewystarczający. Dlatego wybraliśmy tylko kilka najciekawszych miejsc i zabytków położonych w bliskiej odległości od siebie. Takie zwiedzanie zaprowadziło nas na dwa brzegi kanału, ale na szczęście wodny autobus 991/992 ma na trasie przystanki po obu stronach. Wstęp jest w ramach dziennego biletu komunikacji miejskiej. Właśnie tu w północnej Kopenhadze znajduje się najsłynniejszy pomnik w Danii, Mała Syrenka (Den Lille Havfrue) oraz wspaniała fontanna Gefion (Gefion Springvandet). Mała Syrenka jest tak popularna, że grupy turystów odwiedzają ją zarówno od strony lądu, jak i wody na stateczkach wycieczkowych. 

Mała Syrenka (Den Lille Havfrue

Fontanna Gefion (Gefion Springvandet)


Serce miasta bije w bardzo atrakcyjnym Nyhavn. Wzdłuż kanału zacumowane są małe i duże łodzie, których maszty kołyszą się lekko na tle smukłych kamienic o pastelowych kolorach, tak dobrze znanych z widokówek i folderów. Miejsce to oferuje bogactwo restauracji i kawiarni, ale to nie one tylko przyciągają odwiedzających. Można tam spędzić godziny siedząc na murku przy kanale, popijając litrowego Carlsberga, zajadając przepyszne lody lub hot dogi. Miejsce to wibruje energią, którą trudno w takiej postaci doświadczyć gdzie indziej. 
W przeciwną stronę od Nyhavn znajduje się handlowe centrum miasta. Charakterystyczne dla niego jest to, że przeważają tu duńskie sklepy i butiki. Warto zaplanować tutaj zakupy i zaopatrzyć się w oryginalne marki duńskie, niespotykane w innych krajach. 

Spokojne ulice w pobliżu Nyhavn


Taki widok dominuje wszystkie obiekty użytku publicznego


Handlowa dzielnica Stroget 

Końcowym punktem programu było odwiedzenie wolnego stanu Christiania. Znajduje się ona w oddalonej od centrum mieszkalnej dzielnicy miasta, w pewnej odległości od stacji metra Christians Havn. Mieliśmy więc okazję zobaczyć jak wygląda życie zwykłych obywateli z dala od zgiełku turystycznych atrakcji. Jest to miejsce z pewnością warte odwiedzenia. Widzieliśmy tam zarówno współczesnych nonkonformistów, jak i osoby najzwyczajniej uzależnione od alkoholu lub narkotyków. Christiania ma własne małe bary, sklepy i stragany. Współcześnie handel narkotykami jest tu zakazany, ale nie trudno zauważyć, że duża piekarnia niedaleko głównej bramy nie sprzedaje bułek i chleba. Niestety nie udało nam się skorzystać z oferty miejscowego przewodnika, który oporowadza po dzielnicy 2-3 razy dziennie, gdyż z pewnością jest to najlepszy sposób na poznanie prawdziwej natury tego miejsca. Regulamin Dzielnicy Zielonego Światła

W budynkach mieściły się kluby, małe galerie i kwatery mieszkalne

Roskilde i Kopenhaga from wrozjazdach.blogspot.com on Vimeo.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz